Rady a tipy na cesty

Vážení zákazníci,
chtěli bychom Vám touto cestou poradit, jak si spokojeně a bez problémů užít Vaši dovolenou. Co udělat před převzetím vozidla, čeho se vyvarovat, jak se zachovat v určitých situacích a jak předejít škodám či zbytečným poplatkům při vrácení vozidla.

V případě pronájmu obytného vozu by především nájemci měli umět odhadnout své řidičské schopnosti a praxi v řízení takového vozidla. Na cestu s obytným vozem se samozřejmě může vydat úplný laik, avšak za předpokladu, že bude maximálně pozorný, obezřetný a bude mu aktivně pomáhat zbytek posádky.

Určitě je nezbytně nutné si přečíst Všeobecné smluvní podmínky, čímž předejdete nedorozuměním, problémům a zbytečným poplatkům při vrácení vozu.

Převzetí pronajatého vozidla:

Doporučujeme, aby se převzetí vozu a zaškolení pro pronájem zúčastnili alespoň dva členové budoucí posádky obytného vozu. O převzetí vozidla je sepsán předávací protokol, kde jsou zaznamenána data vozidla, přesná výbava a případné poškození. Tento protokol je písemným záznamem, z kterého se vychází při vrácení obytného vozidla. I na Vás tedy záleží, aby tento doklad byl úplný a přesný a ve Vašem zájmu si jej tedy pečlivě prostudujte a zkontrolujte, případně nechte doplnit a potvrdit. Naším zájmem není zákazníkovi "něco" naúčtovat, ale vozidla se budou později prodávat a každé poškození snižuje citelně jejich cenu. Při převzetí karavanu si zkontrolujte úplnost výbavy a přesně si projděte veškerá poškození a jejich zápis v tomto protokolu. Pokud se na vozidle objeví další šrámy, odřeniny či jiné poškození neuvedené v předávacím protokolu, budeme je chtít uhradit po Vás, pokud nebudou hrazeny pojistným plněním. V takovém případě se podílíte na škodě tzv.spouúčastí, která činí 10% z pojistné události, minimálně však 10.000 Kč. Jinými slovy: každé poškození vozidla během pronájmu do výše 10 tis. Kč hradí nájemce. Nejčastější slova "to už bylo a nevím, jak se to stalo" tady bohužel neobstojí.

Během pronájmu:

 • Myslete na to, že řídíte poměrně velké auto o délce 7m, šířce 2,3m, výšce 3,2m a hmotnosti 3500 kg.
 • Při jízdě myslete na výšku auta a soustřeďte se na možné překážky ve výšce kolem 3 metrů nad zemí – pozor tedy zejména na římsy budov, balkony, okapy, pergoly, altány, větve stromů, konstrukce a světlost mostů, apod.
 • Délka vozu je 7 m (s nosiči 4kol takřka 8m!), pozor tedy při couvání, otáčení, vyjíždění z řady vozů, zajíždění do kempů, atd. Délka vozidla přesahuje 2 metry za zadní nápravu, tudíž zadní část auta při zatáčení vybočuje – je třeba si důsledně najíždět do zatáček a udržovat bezpečný odstup od všech překážek.
 • Zvláštní pozornost je třeba věnovat najíždění a vyjíždění z trajektů. Pracovníci lodi se vždy snaží nacpat na palubu co nejvíce vozidel a dochází zde k častým poškozením.
 • Při parkování a vjezdu do zúžených míst vždy využijte pomoc další osoby posádky a jejich navádění.
 • Bezpodmínečně dodržujte bezpečnou vzdálenost, kinetická energie 3,5t vozu není srovnatelná s osobním vozem – auto prostě nezastaví na stejnou vzdálenost, na jakou jste zvyklí.
 • Při jízdě si stanovujte rychlost o 20-30 km/h nižší než by tomu bylo u osobního auta – zejména v zatáčkách, na kruhových objezdech či na silnicích nižších tříd.
 • Na dálnici doporučujeme cestovní rychlost kolem 100 km/h. Při optimálním využití všech rychlostních stupňů, dobrých povětrnostních podmínkách a rovinatém terénu se spotřeba dostane pod 10 l na 100 km.
 • Obytné auto má 6 rychlostních stupňů, využijte je tak, jak se má. Šestý převodový stupeň používejte pro ekonomickou jízdu na dálnicích a silnicích I. třídy. Motor automobilu nepřetáčejte.
 • Prosíme o šetrné přejíždění nebo vyhýbání se terénním nerovnostem na vozovce a přístupových cestách.
 • Za jízdy nemohou být otevřena žádná okna v nástavbě, kontrolujte to, prosím, jinak hrozí poškození.
 • Prosíme o šetrné zacházení s nábytkem a výbavou. Pokud Vám něco nejde otevřít, zatáhnout nebo zapnout, nepoužívejte sílu, vše je vytvořeno pro jednoduché ovládání. Prosíme, zacházejte se vším tak, jako by to byl Váš majetek.
 • Při opuštění vozidla nezapomeňte zavřít střešní okna, veškeré dveře, zasuňte markýzu a vypněte tlačítko 12V sítě.
 • Obytná vozidla jsou také bohužel poměrně často terčem zlodějů. Proto určitě nenechávejte ani na malou chvíli na sedadlech, za oknem, na stole ani jinde na viditelném místě žádné cennosti, foťáky, kamery, pasy, počítače apod. Bohužel na městských či plážových parkovištích především na italském či španělském pobřeží působí obrovské množství zlodějů, kteří Vás po zaparkování sledují a do auta se dostanou hrubou silou – vylomením zámku nebo okna. Na pláži parkujte vždy tak, abyste na auto viděli. Choďte ho pravidelně kontrolovat.
 • Pozor také na parkoviště u nákupních center v tuzemsku i zahraničí. Obvykle stačí pár minut a obytná auta jsou opět v zájmu zlodějů, kteří Vám znepříjemní dovolenou. Doporučujeme, aby alespoň jeden člen posádky VŽDY zůstal při nákupech ve vozidle. Podle možností parkujte pokaždé vozidlo na co možná nejfrekventovanějším místě, NIKDY však na místě zastrčeném , či odlehlém. Věřte, že poplatek pár EUR je někdy levnější, než ztráta cenností, dokladů nebo poškození vozidla a zkažená dovolená.

Příjemnou a ničím nerušenou dovolenou Vám přeje 
Caravan Centrum Pardubice
Poslední změna: 30.8.2013 16:06